100,0% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam43Nie polecam0

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
5
Obsługa kupującego
5

Jak wybrać dobre okulary przeciwsłoneczne?
Jak wybrać dobre okulary przeciwsłoneczne?

 

Wbrew obiegowej opinii, okulary przeciwsłoneczne nie są jedynie dodatkiem do naszego stroju. Ich najważniejszą funkcję stanowi skuteczna ochrona naszych oczu przed słońcem, a mówiąc bardziej precyzyjnie, przed działaniem promieniowania ultrafioletowego, które ma szczególnie destruktywny wpływ na wzrok. Dobór nieodpowiednich okularów przeciwsłonecznych może nieść ze sobą naprawdę poważne konsekwencje, zwłaszcza jeżeli nasze oczy często są wystawione na ekspozycję na promienie słoneczne.

Czym więc należy się kierować wybierając okulary przeciwsłoneczne i jakie dokładnie kryteria należy przede wszystkim brać pod uwagę? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

 

Jak wybrać dobre okulary słoneczne?

 

1. Przede wszystkim: filtry promieniowania UV

 

Być może brzmi to banał, jednak zdecydowanie najważniejszą właściwością okularów przeciwsłonecznych jest obecność naprawdę skutecznego filtra promieniowania UV. Praktyka pokazuje jednak, że wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z mechanizmu działania okularów przeciwsłonecznych. Wyjaśnijmy więc, że ich funkcja ochronna w żadnej mierze nie jest powiązana z faktem, iż ocieniają one nasze oczy. Co więcej, noszenie ciemnych okularów pozbawionych filtrów UV naraża wręcz nasze oczy na jeszcze większe niebezpieczeństwo, niż w przypadku gdybyśmy w ogóle nie mieli na sobie żadnych okularów. Dlaczego? Ludzkie oko jest wyposażone w naturalne mechanizmy obronne przed światłem: pod jego wpływem dochodzi do zwężenia źrenic, dzięki czemu narząd wzroku absorbuje mniejszą ilość promieniowania. Kiedy jednak oczy są ocienione, zachodzi mechanizm odwrotny, a mianowicie rozszerzenie źrenic. Stąd też prosty wniosek, że nosząc ciemne okulary bez filtrów sprawiamy, iż nasz narząd wzroku, poprzez fakt rozszerzenia źrenic, przyjmuje znacznie większą dawkę promieniowania UV, niż w sytuacji gdyby oczy były „gołe”.

 

2. Po drugie: kształt okularów

 

Dobre okulary przeciwsłoneczne powinny efektywnie zasłaniać nasze oczy z każdej ze stron. Jest to niezwykle istotne, ponieważ kąt padania promieni słonecznych jest różny w zależności od pory dnia. Kolejną istotną kwestię stanowi fakt, że światło słoneczne odbija się od ziemi, przez co w przypadku zbyt małych szkieł może razić nasze również od dołu. Odpowiedni kształt okularów nabiera szczególnego znaczenia zimą, gdy zalegające na ziemi warstwy śniegu często sprawiają, że nasz oczy są rażone światłem dosłownie ze wszystkich możliwych stron.

 

3. Polaryzacja nie tylko dla kierowców

 

Często uważa się, że okulary z polaryzacją są przeznaczone przede wszystkim dla kierowców. Nie jest to prawda. Mechanizm polaryzacji sprawia, ze użytkowanie okularów staje się o wiele bardziej dogodne, zwłaszcza w warunkach miejskich, gdy światło odbija się od szyb samochodów, okien wystaw sklepowych itd. Okulary wyposażone w mechanizm polaryzacji znacząco zmniejszają zmniejszają wysiłek akomodacyjny oka, dzięki czemu po ich zdjęciu nie mamy uczucia, iż nasze oczy są zmęczone, co często zdarza się w przypadku korzystania z okularów wyposażonych tylko w filtry UV, bez polaryzacji.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl